AfryKamera na African Beats Festival _12-13.08.2022

In Kino, Muzyka

African Beats Festival to wpólna przestrzeń wszystkich fanów muzyki świata i tanecznego afrobeatu. Podczas festiwalu będzie można usłyszeć największe gwiazdy afrykańskiego world music! Wystąpią m.in. Oumou Sangare, Sona Jobarteh, Amadou & Mariam, Imarhan, OUM, Tamikrest i wielu innych wspaniałych artystów. W ramach festiwalu odbędzie się też szereg wydarzeń specjalnych, jak  warsztaty, spotkania z twórcami i pokazy filmowe. Utworzona została specjalna strefa filmowa, w której będzie można zobaczyć najlepsze filmy fabularne i dokumentalne związane z Czarnym Lądem. Strefa współorganizowana jest przez Festiwal Filmowy AfryKamera – największe w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie poświęconego kulturze afrykańskiej.

W czasie dwudniowych pokazów będzie można zobaczyć 10 specjalnie wyselekcjonowanych filmów
pokazywanych na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych takich, jak: Berlinale, Sundance czy festiwal w Wenecji.

Sudański film „Umrzesz, mając 20 lat”  był pierwszym kandydatem tego kraju do Oscara i dopiero ósmą produkcją fabularną, jaka powstała w Sudanie.

Prowincja Al Dżazira w Sudanie. Podczas błogosławieństwa swego nowo narodzonego syna Sakina słyszy złą wróżbę – Muzamil umrze w wieku 20 lat. Od tej pory życie chłopca naznaczone jest tą przepowiednią. Chłopiec nie marzy, nie planuje, nie potrafi cieszyć się życiem, a jedynie czeka na spełnienie wyroku. Upływ czasu odmierzają kolejne kreski rysowane przez matkę na ścianach domu. Jedyne chwile radości przynoszą mu przyjaciółka Naima i Suleiman, który zwiedził pół świata i dzięki któremu Muzamil ogląda swój pierwszy film. Czy chłopcu uda się wyrwać z kręgu śmierci? I co stanie się w dniu jego dwudziestych urodzin?

Umrzesz, mając 20 lat, fot. materiały prasowe

Tytułem, na który również warto zwrócić uwagę jest „Syn” w reżyserii Mehdi M. Barsaoui. Tunezja, 2011 rok. Meriem i Fares to nowoczesne, szczęśliwe małżeństwo, które spędza wakacje z 11-letnim synem Azizem w rodzinnych stronach. Podczas jazdy autem ich syn zostaje postrzelony przez rebeliantów islamskich i w tragicznym stanie trafia do szpitala. Wraz z rozwojem akcji okazuje się, że Aziz musi przejść przeszczep wątroby, Fares nie jest jego biologicznym ojcem, a prawo tunezyjskie jest niezwykle restrykcyjne w obliczu dramatu rodziców, którzy znaleźli się w sytuacji takiej jak bohaterowie. Barsaoui stworzył film, który może być porównywany z dziełami Asghara Farhadi’ego, stając się przy tym nowym, niezwykle ważnym głosem w świecie kina arabskiego.

„SYN”, fot. materiały prasowe

Wyjątkowym wydarzeniem będzie premiera polska dokumentu o Nigerii ,,Zaułek Starszych” (Nigeria 2021) w reżyserii Siji Awoyinka. Kiedy urodzony w Londynie młody nigeryjski fan muzyki dokonuje szokującego odkrycia, że wiele nigeryjskich ikon muzycznych nie posiada kopii swoich własnych nagrań, wraca do Lagos, aby je ponownie nagrać. Film jest kroniką muzyki – od juju do afrobeatu i wszystkiego pomiędzy – oraz jej paraleli z ewolucją społeczno-polityczną Nigerii od kolonialnych lat 50. do ruchu nacjonalistycznego i niepodległości w latach 60. Rzadkie materiały archiwalne ubarwiają tę bogatą w występy wycieczkę przez historię narodowej muzyki.

,,Zaułek Starszych”, fot. materiały prasowe

Na uwagę zasługuje także Liyana”, zwycięzca plebiscytu publiczności na 14. edycji AfryKamery w Warszawie. Mali mieszkańcy sierocińca w afrykańskim Królestwie Eswatini pod opieką znanej pisarki tworzą niezwykłą baśń, wyczarowując świat pełen magii, który twórcy filmu powołują do życia na ekranie. Kreują dziewczynkę o imieniu Liyana, a jej przygody odzwierciedlają ich własne przeżycia. Bardzo żywa, niemal malarska animacja ilustruje kolejne, wymyślone przez dzieci zdarzenia z życia dziewczynki: utratę rodziców, wyprawę do nieznanej krainy z ulubionym bykiem, wreszcie próbę uratowania porwanych braci. W efekcie powstało coś zupełnie niezwykłego. To wspaniała przygodowa opowieść, która ma bardzo uniwersalny wydźwięk.

Liyana, fot. materiały prasowe

Harmonogram pokazów:

PIĄTEK 12.08

16:00 – „Opowieści Griota” / Film (Burkina Faso / Francja 2008)

18:30 – ,,Makongo” / Film (Republika Środkowej Afryki / Argentyna / Włochy 2020)

20:00 – ,,Lalka” / Film (Francja / Algieria 2019)

22:00 – ,,Umrzesz mając 20 lat” / Film (Sudan / Francja / Egipt / Niemcy / Katar 2019)

00:00 – ,,Tęsknota’’/ Film (Francja, Burundi 2020)

02:30 – Blok Ekologiczny – “Las Djibrila” + “Baxu i giganci” / Filmy (Namibia, Senegal)

SOBOTA 13.08

10:30 – „Liyana” / Film (Usa, Lesotho)

16:00 – „Umrzesz mając 20 lat” / Film (Sudan / Francja / Egipt / Katar 2019 )

17:45 – „Syn” / Film (Tunezja 2019)

19:30 – ,,Lalka” / Film (Francja / Algieria 2019)

20:30 – Blok Ekologiczny – “Las Djibrila” + “Baxu i giganci” / Filmy (Namibia, Senegal)

22:30 – „Opowieści Griota” / Film (Burkina Faso / Francja 2008)

00:00 – ,,Zaułek Starszych” – Film – Polska premiera (Nigeria 2021)

01:45 – ,,Makongo” / Film (Republika Środkowej Afryki / Argentyna / Włochy 2020)

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie:  https://africanbeats.pl

www.afrykamera.pl

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Connie Nielsen nominowana do Emmy® 2023 za rolę w produkcji oryginalnej Viaplay ‘Marzycielka – stając się Karen Blixen’!

Ciesząca się uznaniem widzów oraz krytyków produkcja oryginalna Viaplay ‘Marzycielka - stając się Karen Blixen’ została po raz kolejny

Read More...

„Figurant” – najnowszy film Roberta Glińskiego w kinach od 20 października

Film Roberta Glińskiego prezentowany w tegorocznym Konkursie Głównym 48. FPFF w Gdyni to poruszająca opowieść o agencje SB, który

Read More...

„Chłopi” polskim kandydatem do Oscara

Film „Chłopi” w reżyserii DK i Hugh Welchmanów został wybrany przez Komisję oscarową jako polski kandydat do nagród Akademii

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu