Ratując norweskie złoto przed nazistami. Premiera filmu ‘Wyścig o złoto’ już 15 grudnia. Zobacz zwiastun!

In Seriale

9 kwietnia 1940 roku Niemcy rozpoczęły inwazję na Norwegię. Powodów, dla których naziści chcieli zająć ten kraj było wiele: to przez norweski port w Narviku do Niemiec płynęły ogromne ilości rudy żelaza, bez której nie istniał niemiecki przemysł zbrojeniowy. Kontrola nad Norwegią umożliwiała również panowanie nad północną częścią Atlantyku. Ważną rolę pełniło również norweskie złoto, które mogłoby finansowo wspomóc budżet III Rzeszy. Pierwszy norweski film pełnometrażowy Viaplay pod tytułem ‘Wyścig o złoto’ opowiada o tym, w jaki sposób Norwegowie usiłowali ubiec Wehrmacht przed zrabowaniem norweskich rezerw złota. Premiera ‘Wyścigu o złoto’ już 15 grudnia, tylko na platformie streamingowej Viaplay!

Pierwsza taka operacja wojskowa w dziejach

Na początku 1940 roku nazistowskie Niemcy po raz kolejny zaskoczyły aliantów. 9 kwietnia 1940 roku wojska niemieckie rozpoczęły operację Weserübung – pierwszą w dziejach operację desantową prowadzoną wspólnie przez piechotę, marynarkę wojenną i lotnictwo. W pierwszych dniach inwazji wojska III Rzeszy posuwały się bardzo szybko, dlatego Norwegowie nie mogli czekać – musieli ratować to, co najcenniejsze – m.in. krajowe rezerwy złota. Choć wydawać by się mogło, że w tak ważnej dla kraju misji powinni wziąć udział najlepsi żołnierze w armii, wyzwania podjęli się… ludzie bez niemal żadnego przeszkolenia wojskowego, w tym norweski polityk Fredrik Haslund, znany pisarz Nordahl Grieg oraz, szczęśliwie, grupa żołnierzy.

fot.materiały prasowe

To nie miało prawa się udać

Misją uratowania norweskich rezerw złota dowodził Fredrik Haslund (Jon Øigarden), który w celu wykonania tego ważnego zadania zebrał dość przypadkowo dobraną grupę osób. Wśród nich znalazła się jego siostra Nimi, urzędniczka banku, kierowcy ciężarówek i… prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych norweskich pisarzy tamtych czasów – Nordahl Grieg. Cała grupa wyruszyła w niebezpieczną misję – niemal 1,700 km z położonego na południu kraju Oslo aż na Daleką Północ, do portu w Tromsø, skąd można było bezpiecznie załadować 50 ton złota na alianckie statki.

fot.materiały prasowe

„Fredrik Haslund był pozornie zwykłym człowiekiem, który otrzymał niezwykłe zadanie. Jego postać jest dla mnie fascynująca. Nikt nie miał pojęcia, jakie wyzwania czekają na tych ludzi w trakcie niebezpiecznej wyprawy. Przewiezienie 50 ton złota było wielkim i ważnym wyczynem. Zwłaszcza, że ich śladem podążał Wehrmacht. Jestem bardzo zadowolony z efektu końcowego, a rola Fredrika była dla mnie ekscytującym i ważnym wyzwaniem.” – komentuje odtwórca głównej roli Jon Øigarden.

fot.materiały prasowe

Obsada

Oprócz Jona Øigardena (‘Obywatel roku’, ‘Instynkt wilka’) w filmie wystąpili również: Sven Nordin (‘Wisting’, ‘Synowie Norwegii’), Axel Bøyum (‘Naoczny świadek’, ‘Delete Me’), Ida Elise Broch (‘Fenris’, ‘Facet na święta’), Morten Svartveit (‘Niewiniątka’, ‘Borderliner’), Eivind Sander (‘Łowcy głów’, ‘Kumple’) oraz Anatole Taubman (‘Equilibrium’, ‘Kapitan Ameryka’).

fot.materiały prasowe

Twórcy

Za reżyserię ‘Wyścigu o złoto’ odpowiada Hallvard Bræin (‘Norweski speed’, ‘Łowca trolli’). Produkcją ‘Wyścigu o złoto’ zajęli się producenci z 74 Entertainment – Jørgen Storm Rosenberg i Kjetil Omberg. Za scenariusz odpowiada Thomas Moldestad oraz Jørgen Storm Rosenberg. Producentem wykonawczym z ramienia Grupy Viaplay jest Tanya Nanette Badendyck.

Premiera filmu ‘Wyścig o złoto’ odbędzie się już 15 grudnia wyłącznie na platformie streamingowej Viaplay.

O Viaplay Group

Grupa Viaplay (Viaplay Group AB) to czołowy gracz na rynku międzynarodowego streamingu. Serwis Viaplay jest dostępny dla użytkowników we wszystkich krajach nordyckich oraz bałtyckich, a także w Polsce, Holandii i Wielkiej Brytanii. W 2023 roku zostanie udostępniony również w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Każdego dnia Viaplay zapewnia milionom widzów wyjątkową ofertę rozrywkową, w tym uznane produkcje Viaplay Originals, a także bezkonkurencyjną ofertę transmisji sportowych na żywo. Ponadto, innowacyjna formuła Viaplay Select umożliwia udostępnianie naszych unikatowych treści partnerom z całego świata. Usługi Grupy Viaplay obejmują serwis streamingowy, kanały telewizyjne i radiowe, a także firmy produkcyjne. Naszym celem jest opowiadanie historii, które poruszają widzów oraz poszerzają horyzonty. Viaplay Group jest notowana na giełdzie Nasdaq Stockholm (‘VPLAY B’).

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjirecenzji: Otto: Portret mężczyzny, którego nie zapomnisz.

Zdarza się, że w trakcie bloku reklam kinowych nasze oczy utkwione są w ekranie, a uwaga wędruje po różnorodnych

Read More...

Street Art

"To wydarzyło się naprawdę - oprócz tego, co zmyśliłem"środa, godz. 16:30, wydarzenie bezpłatne Sztuka uliczna przyciąga wzrok obfitymi w kolory

Read More...

AVATAR: ISTOTA WODY już 5 lipca na Blu-ray, Blu-ray Steelbook i DVD

Już w lipcu fani Avatara będą mieli dwie okazje do świętowania. Wraz z długo wyczekiwaną premierą filmu Avatar: Istota

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu