FILMY O UKRAINIE W ARTE.TV

In Aktualności

24 lutego 2022 Europa i kraje NATO stanęły wobec największego wyzwania XXI wieku – pierwszej wojny, która wybuchła w tym stuleciu na naszym kontynencie. Tego dnia wojska rosyjskie pod przykrywką „specjalnej operacji wojskowej” najechały Ukrainę. Przez ten rok wiele się zmieniło: od naszej polityki energetycznej, sytuacji ekonomiczno-gospodarczej, poprzez nowy wyścig zbrojeń aż po poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji na świecie. W związku z pierwszą rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie bezpłatny serwis streamingowy ARTE.tv przygotował aż 8 filmów dokumentalnych poświęconych tej tematyce. Pozwolą one przyjrzeć się temu konfliktowi z bliska, spojrzeć na wydarzenia z innej perspektywy, a także odpowiedzieć sobie na pytanie „dlaczego Ukraina?”. Polscy widzowie mogą także obejrzeć poruszający serial „Mama”, który powstał w oparciu o prawdziwą historię.

Polska z racji na swoje położenie geograficzne jest szczególnie zaangażowana w wojnę w Ukrainie – nasze granice od początku konfliktu przekroczyło ponad dziewięć i pół miliona osób. Film dokumentalny „Polska – Ukraina: granica solidarności”, który  można  obejrzeć do 23 marca br. pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/108686-000-A/polska-ukraina-granica-solidanosci/ opowiada o masowym wsparciu, jakiego Polacy udzielają Ukraińcom, pomimo trudnej i krwawej wspólnej historii. Reżyser filmu – Lech Kowalski, którego rodzina uciekła z komunistycznej Polski, staje się uczestnikiem najnowszych wydarzeń – jedzie z konwojem do Ukrainy, czeka z uchodźcami na granicy, rozmawia zarówno z mieszkańcami przygranicznych miejscowości, jak i stacjonującymi tam żołnierzami NATO. W jego reportażu widzimy solidarność, którą wykazali się Polacy i Polki przyjmujący pod swój dach uchodźców, mobilizację wiejskich gospodyń, które żywiły przybyszów, czy odwagę kierowców, którzy jeździli z konwojami humanitarnymi do Ukrainy. Mimo to, wspomnienia rzezi wołyńskiej i duch Bandery są nadal żywe w polskiej świadomości. Jakie są nasze granice solidarności?

fot.materiały prasowe

Kolejny warty uwagi dokument to obraz „Dlaczego Ukraina?”, którego autorem jest słynny francuski filozof, pisarz i scenarzysta filmowy Bernard-Henri Lévy. Nie bacząc na niebezpieczeństwo, już w pierwszych dniach wojny udaje się wraz ze swoją ekipą filmową do Ukrainy, w samo oko cyklonu, epicentrum najbardziej dramatycznych wydarzeń. Film pokazuje Kijów i powstańczą Odessę, grozę zamordowanych w Buczy, metamorfozę prezydenta Zełeńskiego i cywilów z Borodianki, miasto Zaporożec i mozolną ochronę jego elektrowni atomowej. Od linii frontu do obywatelskiego oporu, od spotkań z Tymoszenko i Zełeńskim po rozmowy z anonimowymi uczestnikami tego brutalnego konfliktu, od Majdanu po bohaterską obronę terytorium Ukrainy. Bernard-Henri Lévy buduje obraz tego światowego konfliktu i jego ewentualnych skutków dla Europy. Sfilmował wojnę w Ukrainie, aby nakłonić Europę do działania. Jego przejmujący dokument rezonuje jak wołanie o pomoc, w imię demokracji i wolności. Przed wojną świat poświęcał Ukrainie niewiele uwagi. Teraz od jej zwycięstwa lub przegranej zależą losy całej Europy. Film jest dostępny do 14 grudnia pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/109328-000-A/dlaczego-ukraina-2022/.

fot.materiały prasowe

Wyjątkowe filmy w Arte TV

Kolejna propozycja ARTE.TV to poetycki portret przedwojennego Mariupola, miasta czerpiącego bogactwo z hut i kopalń węgla, autorstwa litewskiego reżysera Mantasa Kvedaraviciusa, który zginął 2 kwietnia 2022 roku podczas rosyjskiej inwazji na Mariupol. Bohaterem filmu jest to położone we wschodniej Ukrainie miasto i jego mieszkańcy. To półmilionowe miasto, które teraz w 90% jest zniszczone. W 2016 roku, gdy bomby spadały na obrzeża miasta, stawało się powoli jasne, że szykuje się wojna. Mimo zagrożenia życie toczyło się tam normalnym torem, ze swoimi radościami, miłościami i smutkami, w rytm cerkiewnych dzwonów oraz przyjeżdżających i odjeżdżających tramwajów. Młody litewski reżyser Mantas Kvedaravicius, którego twórczość obraca się wokół figury nieobecności i materialności ciała w strefach konfliktu, stworzył przejmujący portret miasta dotkniętego katastrofą w czasie „rozejmu”. Druga część filmu tego samego autora, „Mariupol 2” w 2022 roku zdobyła wyróżnienie na festiwalu w Cannes oraz Europejską Nagrodę Filmową za najlepszy film dokumentalny. Film można zobaczyć do 6 kwietnia pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/067103-000-A/mariupol/  .

ARTE.TV przygotowało dla swoich widzów także oparty na faktach, przejmujący serial, który opowiada historię Niny Petrivny, chirurżki z Żytomierza. Jej syn zaginął podczas wojny, a ona postanawia go odnaleźć za wszelką cenę, dlatego wyrusza do okupowanego Donbasu. Pomimo przeciwności losu, otaczającej jej śmierci i zdrady, nie poddaje się, a nawet postanawia uratować inne życie… Kobieta bierze pod opiekę rosyjskiego chłopca, pokazując, że życie dziecka ma nadrzędną wartość, a miłość i chęć niesienia pomocy przezwycięża mroki wojny. Serial „Mama” można oglądać pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/110709-001-A/mama-1-4/ do 3 kwietnia.

fot.materiały prasowe

INNE DOKUMENTY DOSTĘPNE OD LUTEGO W ARTE TV TO:

Lwów – szpital w czasie wojny

Dostępne od: 07/02/2023

Dostępne do: 07/02/2024

Kraj i rok produkcji: Ukraina 2022

Link: https://www.arte.tv/pl/videos/110598-000-A/lwow-szpital-w-czasie-wojny/

Opis:

Vira Primakova, anestezjolożka, kieruje oddziałem intensywnej terapii w szpitalu dziecięcym Okhmatdyt we Lwowie na zachodniej Ukrainie. Podczas gdy jej mąż walczy na froncie, jej wojna toczy się na oddziale, gdzie codziennie leczeni są mali pacjenci z Kijowa, Mariupola i innych miejscowości. Podczas przerw na papierosa słucha nieustannego dźwięku syren i widzi kolejne bombardowania nawiedzające Lwów i okolice. Lekarka oprócz opieki medycznej oferuje wsparcie psychologiczne rannym i ich bliskim.

Zełeński vs. Putin. Starcie osobowości

Dostępne od: 07/02/2023

Dostępne do: 11/08/2023

Kraj i rok produkcji: Niemcy 2023

Link: https://www.arte.tv/pl/videos/111038-000-A/zelenski-vs-putin/

Opis:

Wołodymyr Zełeński i Władimir Putin – dwaj prezydenci, którzy nie mogliby być bardziej różni. Rok po rosyjskiej inwazji na Ukrainę dokument analizuje, jak ci dwaj mężczyźni ukształtowali przebieg pierwszego roku wojny, i jaki wpływ ich postawy, decyzje oraz osobowości mają na zwycięstwo lub porażkę rządzonych przez nich krajów.

Głosy z wygnania

Dostępne od: 20/02/2023

Dostępne do: 19/04/2023

Kraj i rok produkcji: Francja 2022

Opis:

Film urodzonej w Rosji i mieszkającej na emigracji w Szwajcarii reżyserki Eleny Hazanov opowiada o dramatycznych dla rodzin skutkach wojny. Reżyserka śledzi pierwsze kroki ukraińskich kobiet i dzieci, które musiały zostawić swoich ojców, braci i mężów i uciekać ze swoich domów w Ukrainie. Sama Elena Hazanov przybyła do Szwajcarii jako uchodźczyni polityczna w wieku dwunastu lat, dlatego w swoim filmie rysuje paralelę między niesamowitą solidarnością okazaną ukraińskim uchodźcom w Szwajcarii, a jej własnymi doświadczeniami z wygnania.

CTRL+Z

Dostępne od: 21/02/2023

Dostępne do: 20/08/2023

Kraj i rok produkcji: Anglia 2023

Opis:

„CNTRL+Z” to bezprecedensowy wgląd w rosyjskie społeczeństwo, które od czasu inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku stało się niedostępne dla zagranicznych mediów. Dokument ukazuje wewnętrzne życie rodzin, których synowie i mężowie walczą na wojnie, której nie wolno tak nazywać i która jest napędzana przez zmasowaną propagandę państwową.

Ukraina – losy Europy

Dostępne od: 24/02/2023

Dostępne do: 22/05/2023

Kraj i rok produkcji: Francja 2023

Opis:

Do wybuchu wojny w lutym 2022 roku mało kto interesował się historią Ukrainy. Putin dobrze o tym wiedział i wykorzystał to do uzasadnienia swojej wojskowej „operacji specjalnej”, której nadał symbol „Z”. Dokument bada ostatnie sto lat ukraińskiej historii, pokazuje z czego składa się tożsamość Ukrainy i dlaczego Putin próbuje jej zaprzeczyć. Pokazuje, gdzie leżą historyczne przyczyny obecnej wojny i jakie wydarzenia kształtowały jej losy: wojny, rewolucje, katastrofa atomowa w Czarnobylu. Historia może być pożywką dla wojen, ale jej krytyczne zrozumienie może być też pierwszym krokiem do pokoju.

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tvma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE – nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty. Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku, https://twitter.com/ARTEpl

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Connie Nielsen nominowana do Emmy® 2023 za rolę w produkcji oryginalnej Viaplay ‘Marzycielka – stając się Karen Blixen’!

Ciesząca się uznaniem widzów oraz krytyków produkcja oryginalna Viaplay ‘Marzycielka - stając się Karen Blixen’ została po raz kolejny

Read More...

„Figurant” – najnowszy film Roberta Glińskiego w kinach od 20 października

Film Roberta Glińskiego prezentowany w tegorocznym Konkursie Głównym 48. FPFF w Gdyni to poruszająca opowieść o agencje SB, który

Read More...

„Chłopi” polskim kandydatem do Oscara

Film „Chłopi” w reżyserii DK i Hugh Welchmanów został wybrany przez Komisję oscarową jako polski kandydat do nagród Akademii

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu