Dźwięk bez granic – Audioteka publikuje przełomowy audioserial

In Audiobooki

Trzy miesiące przygotowań, 25 aktorów, 30 osób pracujących na planach w 10 lokalizacjach i 15 dni nagraniowych – tak wyglądała produkcja audioserialu Spalona ziemia, który dzięki innowacyjnemu procesowi realizacji zapewni słuchaczom niespotykane do tej pory wrażenia.

  • Projekt był realizowany poza studiem nagrań, w naturalnych lokalizacjach, co znacznie zwiększa immersję odbiorców.
  • Dialogi oraz atmosferę lokalizacji nagrywano przy użyciu mikrofonów ambisonicznych, które można porównać do kamery 360 stopni.
  • W produkcji będzie można usłyszeć m.in.: Bartosza Bielenię, Mariana Dziędziela, Sandrę Drzymalską i Jacka Belera
Katastrofa klimatyczna, upadek demokracji i osobista tragedia

Twórcami serialu są Wojciech i Jerzy Oleksiakowie. Dokumentaliści przyznają, że podczas tworzenia scenariusza inspirowani się wydarzeniami i postaciami historycznymi z kilku ostatnich dekad w Europie Środkowo-Wschodniej. Spalona ziemia to paradokumentalna fikcja, która przenosi słuchaczy do roku 2036 w Republice Arny, gdzie nękająca susza i groźba wojny domowej stanowią mroczne tło dla opowieści o Josim (Bartosz Bielenia), który po osobistej tragedii, spowodowanej panującą w kraju przemocą, dołącza do radykalnego Frontu Pokoju. Szybko jednak zostaje uwikłany w skomplikowaną sieć tajnych powiązań między stronami konfliktu, który pustoszy państwo.

Aktorzy świetnie odpowiadają charakterom głownych postaci. Pisaliśmy serial z myślą o konkretnej obsadzie i niesamowite dla nas było, że pół roku później spotkaliśmy. Najwspanialsze jest to, że aktorzy pchnęli role o krok dalejkomentuje Wojciech Oleksiak, współautor scenariusza.

“Filmowa” produkcja audio

Twórcom i realizatorom Spalonej ziemi zależało na jak najwierniejszym odwzorowaniu świata zapisanego w scenariuszu, dlatego zdecydowano się na realizację nagrań do serialu poza tradycyjnym studiem nagrań, w którym aktorzy często nagrywają dialogi w kabinach, bez osób z którymi grają. Dzięki wykorzystaniu atmosfery naturalnych lokalizacji, a także – zwiększających poczucie immersji – mikrofonów ambisonicznych, dźwięki otoczenia pobudzają wyobraźnię słuchaczy, przejmując jednocześnie rolę tradycyjnego narratora.

Kiedy czytałam scenariusz najważniejsze dla mnie było to, że nie ma narratora, wszystko dzieje się w dialogu i w akcji. Wybór ambisonii to duże wyzwanie. Mikrofon można porównać do kamery 360 stopni wokół której aktorzy mogą grać. Gra przestrzeń i ruch, a aktorzy rozmawiają ze sobą jak w scenach filmowych. Najprzyjemniejsze w tej pracy jest to, kiedy w tak trudnych okolicznościach dostaje się świetny efekt, jakim jest wspaniale zagrana scena, albo kolejny dubel, który jest zaskakującykomentuje Katarzyna Szczerba, realizatorka dźwięku.

Bardzo ciekawym wyzwaniem było realizowanie scen, w których nie było dialogów, a budowaliśmy całą scenę na dźwięku. Dźwięk wiele mówi o świecie, w którym żyjemy i można nim zbudować obraz. Skupienie się tylko i wyłącznie na stworzeniu wrażenia otoczenia i postaci było inspirujące i uruchomiające wyobraźnie dodaje Katarzyna Iskra, II reżyserka.

To, jak powstawał audioserial, można zobaczyć w materiale making of, dostępnym pod załączonym linkiem. Pierwsze dwa odcinki najnowszej produkcji będą dostępne dla użytkowników Audioteka Klub od 30 sierpnia. Premiery kolejnych odcinków będą odbywały się co środę.

***

Audioteka

powstała w 2008 roku, stając się prekursorem branży audiobooków w Polsce. Jej słuchacze dzięki m.in. superprodukcjom czy audioserialom mogą oddać się jakościowej cyfrowej rozrywce. Obecnie, za pośrednictwem swoich produktów, Audioteka zapewnia dostęp do największego katalogu audio po polsku, z biblioteką zawierającą ponad 19 500 pozycji, w tym superprodukcje z najlepszymi reżyserami i największymi polskimi gwiazdami oraz świetną oprawą muzyczną. Audioteka to także synonim jakości oferowanych produktów cyfrowych, którą zapewnia doświadczony zespół ekspertów. Oferuje wyselekcjonowane treści w 11 językach, m.in. po niemiecku, czesku, hiszpańsku i turecku. Produkuje ponad 30 000 godzin treści rocznie na trzy główne platformy – „Audioteka”, „Lecton”, oraz dedykowane pracownikom firm „Inspiro”. Audioteka to nie tylko tradycyjne audiobooki. Jej produkcje obejmują nowe formaty, takie jak audioseriale, treści edukacyjne, audio dokumenty, programy informacyjne, medytacje prowadzone, treningi uważności czy audycje podróżnicze. Tworzy ją zespół doświadczonych specjalistów, znających nie tylko swoich słuchaczy, ale również potrzeby rynku. Dlatego też marka mocno wspiera kulturę, czego przykładem jest autorski program „Usłysz kulturę”, wspierający finansowo projekty związane z pisaniem scenariuszy, tekstów, spin-offów oraz produkcją treści.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Connie Nielsen nominowana do Emmy® 2023 za rolę w produkcji oryginalnej Viaplay ‘Marzycielka – stając się Karen Blixen’!

Ciesząca się uznaniem widzów oraz krytyków produkcja oryginalna Viaplay ‘Marzycielka - stając się Karen Blixen’ została po raz kolejny

Read More...

„Figurant” – najnowszy film Roberta Glińskiego w kinach od 20 października

Film Roberta Glińskiego prezentowany w tegorocznym Konkursie Głównym 48. FPFF w Gdyni to poruszająca opowieść o agencje SB, który

Read More...

„Chłopi” polskim kandydatem do Oscara

Film „Chłopi” w reżyserii DK i Hugh Welchmanów został wybrany przez Komisję oscarową jako polski kandydat do nagród Akademii

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu