#wtonacjirecenzji: Feliks Falk , Gmach. Opowieści prawdopodobne i prawdziwe – lektura dla uważnych

In Literatura, Recenzje

W Gmachu nie znajdziecie fajerwerków. Wszystkie cienie i koszmary pochowane są do szaf.  Czasem dosłownie! To lektura dla uważnych i cierpliwych. Co nie znaczy, że nudna. Odnajdziecie w niej echo dawnych snów, wspomnienia z dzieciństwa. A przede wszystkim męski świat. Ale nie ten brutalny i bezwzględny, ale świat ogromnych wrażliwców.

Książka Feliksa Falka tozbiór opowiadań dzielący się na dwie części: opowieści prawdopodobne i opowieści prawdziwe. Każde z nich to osobna historia. Łączy je jednak podobny typ bohatera – mężczyzna. Z krwi i kości. Jak w kalejdoskopie przewijają się: chłopcy, młodzieńcy, mężczyźni w dojrzałym wieku. Stale towarzyszą im problemy egzystencjalne. Czasami tkwią w pułapce. Nie jest to jednak zagrożenie typowe dla książek sensacyjnych, którą Gmach na pewno nie jest. U Falka to trochę kafkowscy bohaterowie wciąż mocujący się z życiem, z samymi sobą, jednocześnie pragnąc świętego spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Zwykły człowiek u Feliksa Falka to jednocześnie podejrzany typ. Myszkowanie we własnej szafie może skończyć się problemami z prawem. 

W jednej chwili czujemy się jak w Procesie Kafki, zaraz potem przenosimy się do rzeczywistości rodem z opowiadań Hłaski. Trochę szary świat przytłacza nas na chwilę. Ale – jak bardzo banalnie by to nie zabrzmiało – takie jest życie. Zaglądając z autorem do dziwnych zaułków jego wyobraźni znajdziemy mnóstwo alegorii, nawiązań do współczesnych problemów. I jestem pewna, że każdy znajdzie tam kawałek siebie.  

„W Męskim Świecie Bez Fajerwerków, Ale Z Wieloma Cieniami”

Osiemnaście opowieści uzupełnionych jest ciekawymi grafikami samego pisarza, które podobnie jak proza zmuszają nas, by na chwilę się zatrzymać, przyjrzeć, zastanowić.

Narrator wciela się w rolę dziennikarza, bardzo dociekliwego, a jednocześnie wyrozumiałego. Rozprawia się z fobiami, drobnymi z pozoru natręctwami, które często mogą zaważyć na naszym życiu.

Niespiesznie przemierzamy mieszkania zwykłych ludzi, wielki gmach, w którym mieści się całe życie, miasta, miasteczka, lasy. W poszukiwaniu tajemnic, niezwykłości, niegodziwości i niesprawiedliwości. A jednocześnie zwyczajności.

Zabierając się za czytanie opowiadań znanego reżysera i scenarzysty miałam oczekiwania, że książka będzie gotowym pomysłem na film. Nie jest. To proza do przetworzenia w każdej głowie osobno. Realizm miesza się tu z oniryzmem. Autor zabiera nas w miejsca dobrze znane, ale przywołujące czasem złe sny i towarzyszące im: niepewność, brak poczucia bezpieczeństwa, niewygodne myśli i wspomnienia. Jak w wyobraźni przeciętnego człowieka. Może nie do końca przeciętnego – wrażliwego, skrytego, pełnego wątpliwości, a jednocześnie ciekawego świata.

Opowieści, które Zmuszają do Zastanowienia:

Cały Gmach czyta się bardzo dobrze, na szczególną uwagę zasługuje jednak ostatnie opowiadanie – Portier, w którym z trochę zakurzonej, statycznej rzeczywistości wyłania się bohater
w iście sensacyjnych i kryminalnych okolicznościach. Historia odstaje nieco od reszty książki, tworząc jednocześnie jej podsumowanie. Tak jakby dobrze nam już znajomy bohater, musiał wyrwać się ze swoich traum, by przyjrzeć się nie mniej powikłanemu życiu innych ludzi. Co wie portier? Może więcej niż dziennikarz…  

Gmach Feliksa Falka to lektura wymagająca. Czy autor katuje nas zatem swoją wizją rzeczywistości?  Nie. W książce nie brakuje dyskretnego humoru i typowo polskiego podejścia do życia – trupy zawsze można pozamykać z powrotem w szafie i zapomnieć. Wyjść z pułapki. Autor często puszcza oko do czytelnika, pytając jakie warunki muszą spełnić okoliczności, by uznać je a prawdziwe. Jest reporterem, który zamiast wyjść na ulicę, postanowił zadomowić się w głowach czytelników.  

Moim zdaniem – warto czytać Falka. Nie zabierze was nie w nieznane, ale pozwoli upewnić się, że to, co skrywamy głęboko w sobie,  jest całkowicie normalne. Prawdziwe lub prawdopodobne. Oceńcie sami.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Nie ma potężniejszej siły niż miłość. Brazylijski hit DZIKA MIŁOŚĆ dostępny w NOVELAS+

Nominowana do International Emmy Awards DZIKA MIŁOŚĆ to 120-odcinkowa historia ukazująca prawdziwą moc uczucia. Widzowie już mogą śledzić przygody

Read More...

AQUAMAN I ZAGINIONE KRÓLESTWO już od 15 marca na 4K UHD, Blu-ray i DVD!

Zupełnie nowy rozdział w historii jednego z kluczowych członków Ligi Sprawiedliwości. Jason Momoa powraca jako Aquaman w pełnym akcji

Read More...

Zjawiskowa JESSICA CHASTAIN na okładkach HARPER’S BAZAAR MEXICO & SPAIN | PAMIĘĆ w kinach od 22.03

Nowy film jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów Michela Franco, portretuje dwójkę bohaterów, którzy w poszukiwaniu miłości i zrozumienia muszą

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu