„Myślę i czuję: Nowe perspektywy malarstwa w erze sztucznej inteligencji”

In Sztuka

13 maja o godz. 17.00 Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zainaugurowała nową inicjatywę Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, wystawę „Myślę i czuję”. Wernisaż ten nie tylko otworzył przestrzeń dla bogatego dialogu między sztuką a technologią, ale również zainicjował Międzynarodowy Kongres Kultura Miasta Regeneracyjnego. Wystawa oraz towarzysząca jej konferencja „Sztuczna inteligencja – twórca czy tworzywo?” stawiają na pierwszym planie rolę sztucznej inteligencji w sztuce, z naciskiem na malarstwo.

Już od progu można było wyczuć atmosferę pełną ekscytacji i intelektualnego napięcia. Organizatorzy przygotowali dla nas wyjątkową podróż przez meandry ludzkiej kreatywności w kontekście rosnącej roli sztucznej inteligencji.

Wystawa rozpoczęła się od inspirującego przemówienia kuratora, dr. hab. Tomasza Musiała które wprowadziło nas w głębię zagadnień, które stały się osią całego wydarzenia. Pytania o to, czy AI może zastąpić artystę, czy może raczej stać się jego narzędziem, rozbrzmiewały w przestrzeni galerii, zmuszając do refleksji.

Ekspozycja, będąca ogólnopolską prezentacją malarstwa w kontekście sztucznej inteligencji, ma na celu podkreślenie nieograniczonych możliwości tej tradycyjnej formy sztuki. Wystawa prezentuje bogactwo tematów, technik i stylistyk malarstwa, które świadczą o jego niezmierzonym potencjale.

Dobór prac w wystawie „Myślę i czuję” ma na celu głęboką refleksję nad naturą człowieka. Ukazuje złożoność ludzkich emocji, inteligencji, intuicji, innowacyjności i duchowości, które są nieodłącznym elementem procesu twórczego. Wystawa podkreśla fizyczną obecność artysty w jego dziele, co stanowi wyzwanie dla sztucznej inteligencji, której trudno podrobić unikalne ślady ludzkiej ręki.

Technologiczna Rewolucja w Sztuce

Stoimy na progu kolejnej rewolucji technologicznej. Sztuczna inteligencja, podobnie jak fotografia 150 lat temu, ma potencjał, aby zrewolucjonizować sztukę. Pytanie, które pozostaje, to czy AI może dokonać podobnego przełomu w malarstwie. Czy będzie tylko narzędziem, czy też stanie się pełnoprawnym twórcą?

Uczestnicy i Wydarzenia Towarzyszące

Wystawa zgromadziła prace wybitnych artystów, takich jak Karol Babicz, Stanisław Baj, Paweł Baśnik, Beata Ewa Białecka, Tadeusz Boruta, Izabela Chamczyk i wielu innych. Otwarciu wystawy towarzyszył performance Aleksandry Kozioł, który dodał wydarzeniu dodatkowego wymiaru artystycznego. Dodatkowo, w oparciu o zgromadzone prace, zaprezentowany zostanie projekt Piotra Gryza, który wykorzysta interpretacyjne możliwości sztucznej inteligencji.

Ekspozycja składająca się z prac wielu uznanych artystów, takich jak Karol Babicz, Stanisław Baj, Paweł Baśnik czy Beata Ewa Białecka, stanowiła doskonałą okazję do zobaczenia różnorodności technik i stylów w malarstwie. W kontekście sztucznej inteligencji, wystawa prezentowała bogactwo ludzkich emocji, intuicji i duchowości, których trudno doszukać się w dziełach generowanych przez algorytmy.

Szczególne wrażenie zrobiły na mnie prace Aleksandry Gieragi i Dominika Lejmana oraz Eryki Jury, które w subtelny sposób łączyły tradycyjne techniki malarskie z nowoczesnym podejściem do tematu. W ich dziełach można było dostrzec głęboką refleksję nad ludzką kondycją i emocjonalnym aspektem twórczości, co stanowiło kontrast dla chłodnej logiki sztucznej inteligencji.

Podsumowanie

Na koniec dnia, po licznych rozmowach z artystami i innymi uczestnikami, zdałem sobie sprawę, jak ważne są takie inicjatywy. Wystawa „Myślę i czuję” nie tylko ukazała potęgę ludzkiego umysłu i ducha, ale również otworzyła nowe perspektywy na przyszłość sztuki w dobie technologicznego postępu.

Z niecierpliwością czekam na kolejne wydarzenia w ramach „Myślę i czuję 2024”. Jestem przekonany, że konferencja naukowo-artystyczna „Sztuczna inteligencja – twórca czy tworzywo?” oraz wystawa „Algorytmy malarstwa” będą równie inspirujące i prowokujące do myślenia. Wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi jest doskonałym przykładem, jak sztuka może być miejscem dialogu i refleksji nad naszym miejscem w szybko zmieniającym się świecie.

Wystawa „Myślę i czuję” w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi to wyjątkowe wydarzenie, które skłania do refleksji nad przyszłością sztuki w kontekście dynamicznie rozwijającej się technologii. Prezentowane prace nie tylko ukazują bogactwo i złożoność malarstwa, ale również podkreślają niezastąpioną rolę człowieka w procesie twórczym. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających od 14 maja do 16 czerwca 2024 roku i z pewnością przyciągnie zarówno miłośników sztuki, jak i entuzjastów technologii.

Więcej informacji:

  • Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
  • Ośrodek Propagandy Sztuki w Łodzi, ul. H. Sienkiewicza 44
  • Wernisaż wystawy: 13.05.2024 r., godz. 17:00
  • Czas trwania wystawy: 14.05-16.06.2024 r.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Kryminalny duet, którego jeszcze nie było!

Początek lata przynosi miłośniczkom i miłośnikom kryminałów opowieść, która może stać się jednym z hitów tego lata. Cienie dawnych

Read More...

Światowej klasy artyści i prelegenci podczas czterech lipcowych dni na Colours of Ostrava 2024! Bilety w niższej cenie tylko do 14 czerwca!

Wyjątkowa postindustrialna przestrzeń starej huty, 250 prelegentów na jedynym w swoim rodzaju forum dyskusyjnym Meltingpot i doskonały line-up z

Read More...

Reakcja Słowiańska opanowuje Zagłębie Dąbrowskie, jednak na tym nie poprzestaniemy! Zdobędziemy cały kraj!

Celem festiwalu jest popularyzacja i krzewienie wiedzy o kulturze rodzimej, w tym przede wszystkim Słowian, a także integracja ludzi

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu