Już 21 października w Warszawie rusza Ukraina! 9. Festiwal Filmowy – jedyne wydarzenie w Polsce w pełni poświęcone kinematografii ukraińskiej. Pokazy potrwają do 27 października i odbędą się w Kinotece, kinie Atlantic oraz w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Od października do grudnia Festiwal odwiedzi także inne miasta w Polsce, a w dniach 1-17 listopada 2024 roku wybrane festiwalowe filmy będzie można obejrzeć online na platformie MEGOGO.PL.
W trakcie festiwalu zaprezentowanych zostanie blisko 70 filmów, w tym najnowsze ukraińskie produkcje fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane, a także tytuły nagrodzone na międzynarodowych festiwalach. Filmy oceni profesjonalne jury, w skład którego wejdą eksperci filmowi z Polski i Ukrainy.
Tegoroczna edycja festiwalu obejmuje trzy główne sekcje konkursowe: konkurs dokumentalny (12 tytułów), konkurs fabularny (12 tytułów) oraz konkurs krótkometrażowy (22 tytuły). Jednym z najważniejszych punktów programu będzie sekcja poświęcona Tatarom Krymskim, mająca na celu przybliżenie widzom bogatej kultury, historii oraz współczesnych losów tej mniejszości etnicznej.
Tegoroczną odsłonę festiwalu otworzy film „Szare pszczoły” nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie.
W małej wiosce w Donbasie pozostali już tylko Serhii i Pasha – dwaj wrogowie z dzieciństwa. Pod ostrzałem pocisków, bez elektryczności, w całkowitym opuszczeniu, emeryci żyją swoim codziennym życiem, a czasami spotykają się, aby prowadzić spory i niemiłe, ale konieczne rozmowy. Mimo wojny próbują wieść swoje spokojne życie w niebezpiecznym miejscu, ale wszystko zmienia się, gdy w wiosce pojawia się rosyjski snajper. Codzienne życie samotnych mieszkańców wioski odzwierciedla geopolityczną i społeczną sytuację w regionie.
Na festiwalu po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazany film „Stepne”, zdobywca nagrody głównej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Molodist.
To historia kilku dni z życia mężczyzny, który wraca z wielkiego miasta do rodzinnej wioski Stepne na Ukrainie, by zaopiekować się umierającą matką. Pożegnanie z nią, spotkanie z bratem i ukochaną kobietą skłaniają go do refleksji nad przeszłością i dokonanymi wyborami. Matka przed śmiercią wspomina o zakopanych skarbach, co przywołuje jego dawne marzenia i pragnienia, które nigdy się nie spełniły. Film porusza problem utraty kontaktu z przeszłością, zanikającej wioski i mieszkańców, a bohater uczy się doceniać to, co może zbliżyć go do utraconych wartości.
„Stepne” to pełnometrażowy debiut Maryny Vrody, laureatki Złotej Palmy w Cannes za krótkometrażowy „Cross”.
Ukraina! 9. Festiwal Filmowy to także seanse najciekawszych ukraińskich filmów dokumentalnych. W tegorocznym programie znalazła się nagrodzona na Festiwalu w Sundance „Wojna porcelanowa”.
Pośród chaosu i zniszczenia brutalnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, troje artystów odnajduje inspirację i piękno, broniąc swojej kultury i kraju. Slava Leontyev, Anya Stasenko i Andrey Stefanov szukają inspiracji w działaniach na rzecz obrony kraju. Pomimo codziennego ostrzału, Anya znajduje opór i cel w swojej sztuce, Andrey podejmuje niebezpieczną podróż, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej młodej rodzinie za granicą, a Slava zostaje instruktorką broni dla zwykłych ludzi, którzy stali się żołnierzami. Gdy wojna przybiera na sile, Andrey chwyta za kamerę, by sfilmować ich historię, a na maleńkich porcelanowych figurkach Anya i Slava uwieczniają swoją idylliczną przeszłość, niepewną teraźniejszość i nadzieję na przyszłość.
Festiwal zamknie pokaz filmu „Redakcja” w reżyserii Romana Bondarchuka, nakręcony w obwodzie chersońskim, tuż przed pełną inwazją Rosji na Ukrainę.
Jest dedykowany montażyście Viktorowi Onysko, który zginął na froncie.
Na dzikich stepach południowej Ukrainy młody badacz przyrody o imieniu Yura szuka zagrożonego gatunku świstaka, ale zamiast tego jest świadkiem zbrodni. Chcąc ujawnić prawdę, Yura zabiera swoje zdjęcia do redakcji lokalnej gazety. Szybko jednak zdaje sobie sprawę, że nikomu tam nie zależy na dochodzeniu sprawiedliwości. Podczas gdy zbliża się wielka wojna zaczyna jawić się nad horyzontem, naiwny światopogląd Yury rozpada się w burzy fałszywych wiadomości, sfałszowanych wyborów politycznych i tajemniczych rytuałów.
Podczas swojej podróży bohater ma zamiar dowiedzieć się, kim tak naprawdę jest – zagrożonym gatunkiem, dobrym czy po prostu przegranym człowiekiem?
Współczesne kino ukraińskie, które będzie prezentowane podczas festiwalu, dotyka tematów dojrzewania, przemian społecznych, tożsamości oraz wojny, o której świat coraz rzadziej mówi. Ukraina! 9. Festiwal Filmowy to wyjątkowa okazja, by poznać i zrozumieć współczesne ukraińskie kino oraz kulturę, która mimo trudności wciąż kwitnie.
Jak co roku na festiwalu pokazane zostaną także zwycięskie produkcje z poprzednich edycji. Już w październiku widzowie będą mieli okazję ponownie obejrzeć film „La Palisiada”, który głosami jurorów został okrzyknięty najlepszym tytułem ubiegłorocznej odsłony festiwalu. Film jest także ukraińskim kandydatem do Oscara.
Ukraina! Festiwal Filmowy to także szeroka gama wydarzeń towarzyszących.
W programie znajdą się spotkania z twórcami, debaty – o Tatarach Krymskich, rosyjskiej propagandzie oraz ukraińskich i białoruskich mniejszościach w Polsce – a także dwie wystawy: fotografii Kariny Będkowskiej oraz plakatów Iwony Cichy. Dla młodszej widowni zaplanowano warsztaty i animacje. Tegoroczną edycję uświetni około 50 gości z Ukrainy i Polski, w tym aktorzy, reżyserzy, producenci i dziennikarze. Wśród nich znaleźli się między innymi jedni z najpopularniejszych ukraińskich aktorów Rymma Ziubina i Vitalii Salii oraz krymskotatarski reżyser Ernes Sarykhalil.
Podobnie jak w ubiegłych latach, najlepsze ukraińskie filmy będą mogli oglądać widzowie z całej Polski.
Od października do grudnia festiwal zagości między innymi w Krakowie, Gdyni, Toruniu, Łodzi, Lublinie, Płocku, Poznaniu, Szczecinie i we Wrocławiu, a w dniach 1-17 listopada 2024 roku wybrane filmy prezentowane na festiwalu będzie można obejrzeć online na platformie MEGOGO.PL.