O muzyce trance w wywiadzie z Nitrous Oxide

In Muzyka, Wywiady

Krzysztof Prętkiewicz ukrywający się pod pseudonimem Nitrous Oxide to jedna z najważniejszych postaci polskiej sceny trance. To pierwszy polak który pojawił się w Anjunabeats ! Stanowi także połowę duetu 3rd Moon. A  żaden jego utwór nie przejdzie niezauważony.

Pierwszy raz z muzyką elektroniczną zetknął się w połowie lat 90, słysząc produkcje Jean Michel Jarre’a, Mike’a Oldfielda i Depeche Mode. Jego inspiracją są także kompozytorzy muzyki filmowej jak  Thomas Newman i Hans Zimmer.

Nam Krzysztof opowiedział o produkcji muzyki, jakie jest jego nieśmiertelne TOP 5 utworów muzyki trance ale i nie tylko dowiecie się także co Nirous Oxide robi w wolnych chwilach. Zapraszamy do lektury naszej rozmowy.

 

Co spowodowało, że zainteresowałeś się muzyką ?
Myślę, że to głównie za sprawą moich rodziców. W naszym domu, od kiedy pamiętam, było zawsze dużo muzyki. Tata kupował różne kasety, które w kółko były wałkowane na mini wieży. Potem rozpoczęła się era CD i też mieliśmy ich mnóstwo.

Na jakich gatunkach muzycznych się wychowałeś ?

Tak jak mówiłem, nasz dom był przepełniony świetną muzyką. Słuchaliśmy cały przekrój tego, co było dostępne u nas na rynku a wiadomo, że do Polski nowości docierały ze sporym opóźnieniem. Najbardziej jednak przypadły mi do gustu brzmienia progresywnego rocka jak Genesis, a także elektronika z Jean-Michel Jarre na czele.

 

Skąd wywodzi się Twój pseudonim artystyczny ?

Jestem fanem motoryzacji. Uwielbiam szybkie samochody oraz wyścigi. W młodości dużo czasu spędzałem przed komputerem grając w wyścigi takie jak Need For Speed. Stamtąd też zaczerpnąłem mój Alias Nitrous Oxide. Kojarzyło mi się to z przyśpieszeniem i energią. Taka sama miała być moja muzyka – dynamiczna i energetyzująca. Myślę, że doskonale udało mi się to osiągnąć. Pseudonim sprawdza się też będąc w trasie. Zdecydowanie łatwiej jest zabookować hotel na mój pseudonim, ponieważ moje nazwisko sprawiają dużo kłopotu z pisownią i wymową.

 

Debiutowałeś w roku 2006,singlem „North Pole/Frozen Dreams”, który ukazał się nakładem wytwórni Anjunabeats, jak wspominasz swój debiut ?

Wydawać w Anjunabeats było wtedy moim wielkim marzeniem, jak zresztą wielu innych producentów, dlatego dzień, gdy otrzymałem informację, że Above & Beyond chcą wydać mój utwór, był jednym z najpiękniejszych w moim życiu. Dla chłopaka z Polski było to naprawdę coś wielkiego. Cały świat związany z tą muzyką w naszym kraju wtedy o tym mówił. Ludzie mi gratulowali i cieszyli się razem ze mną. Następstwem wydania tego singla były również koncerty za granicą. Można powiedzieć, że przecierałem szlaki dla polskich producentów i dj’ów trance. Obecnie Polacy są wydawani w zagranicznych wytwórniach prawie codziennie i wiem, że dla wielu z nich mój przypadek był motorem napędowym, co nieraz już słyszałem.

Mógłbyś wymienić 3 Dj’ów mających istotny wpływ na Twoją muzykę?

Na pewno są nimi Above & Beyond, dzięki którym zakochałem się w upliftingowych melodiach. W podobnym stopniu jarałem się muzyką prezentowaną i tworzoną przez duet Kyau & Albert także jest już ich pięcioro, jeśli mam wymieniać dalej, duży wpływ na moje brzmienie mieli również Lange, The Thrillseekers, Super 8, Signum i wielu innych. Te osoby łączy jedna wspólna cecha – doskonała melodyjność.

Jakie są najprostsze i najtrudniejsze części w produkcjach utworów?

W muzyce trance tak naprawdę nic nie jest proste. Większość czasu w studiu spędzam na wymyślaniu nowych melodii, tworzeniu ciekawych brzmień, a następnie łączeniu tych elementów w jedną całość. Trance przepełniony jest różnymi instrumentami oraz dynamiczną perkusją i uwierz mi, że nie jest łatwo to wszystko złożyć w całość. Obecnie młodzi producenci często idą na łatwiznę i korzystają z gotowych brzmień, dlatego tez ich muzyka nie wyróżnia się z tłumu. Ja jestem zwolennikiem starej szkoły, czyli tworzenia własnych dźwięków od podstaw.

 

 

Współpracowałeś z wieloma producentami, ale czy masz takiego producenta, producentke, z którą chciałbyś współpracować?

Mogę tu śmiało przytoczyć wszystkie te osoby wymienione przeze mnie wyżej, gdy pytałeś, kto miał największy wpływ na moją muzykę. Spełnieniem marzeń byłoby również znaleźć się w studiu razem z kompozytorami muzyki filmowej — Hansem Zimmerem oraz Thomasem Newmanem

 

Nad czym obecnie pracujesz? Mógłbyś nam trochę powiedzieć o nadchodzących produkcjach?

Właśnie ukazały się dwa nowe single, „Golden Horizon” z przepięknym wokalem Brytyjki Jess Morgan oraz kooperacja z moim przyjacielem Mysterious Movement „El Camino”. W najbliższym czasie ukaże się mój remix do utworu Polaka, Patric’a Aarcee pt „Lost Memories” nakładem Phatbull Records. Ostatnio sporo czasu spędzam w studiu produkując nowe rzeczy także zapraszam do polubienia moejego fanpage’a na Facebooku, gdzie informuję na bieżąco o najbliższych wydarzeniach.

Facebook:https://www.facebook.com/nitrousoxidestudio/

W jakim punkcie kariery jesteś?

Mam nadzieję, że to dopiero początek 😉

 

A co uważasz za swój największy sukces ?

Myślę, że jest nim album „Dreamcatcher”, ale tak w głębi serca to nadzieję, że największy sukces jest wciąż przede mną.
Czym kierujesz się podczas grania ? Jaka jest twoja filozofia?

Gram muzykę, którą mi się podoba, która mnie porusza i którą uważam za wyjątkową. Jeśli kierujesz się tymi zasadami , to Twoje sety będą wielkim sukcesem za każdym razem.

Do której z imprez wracasz z największym sentymentem ?

Doskonałych imprez było tak wiele, że ciężko mi jest wybrać jedną. Miło wspominam Tomorrowland, gdyż jest to świetna, duża impreza i na każdym robi wrażenie. Super było też zagrać na ASOT’cie we Wrocławiu, dla polskiej publiczności. Najbardziej jednak lubię mniejsze wydarzenia w klubach gdzie większość ludzi przyszła głównie dla Twojej muzyki.

Twoje nieśmiertelne TOP 5 utworów w gatunku muzyki trance

The Thrillseekers – Synaesthesia
Oceanlab – Sattelite
Sunny Lax – Blue Bird
Ayumi Hamasaki – M (Above & Beyond Typhoon Dub Mix
Kyau & Albert – Kiksu

Czym, interesujesz się poza muzyka ? Czyli jak Nitrous Oxide spedza czas wolny ?

Zawsze chciałem się ścigać, ale chyba już dla mnie za późno, co nie zmienia faktu, że jest to cały czas w strefie moich marzeń i mam nadzieję, że będę w mógł kiedyś pojeździć po torze szybkim autem.

Co byś chciał przekazać słuchaczom, czytelnikom Soundtraffic

Chciałbym wam życzyć, by muzyka zawsze powodowała u was uśmiech na twarzy oraz przypływ endorfin. Byście spędzili przy niej chwile, które będziecie mogli później wspominać przez długie lata.

https://www.facebook.com/nitrousoxidestudio/

https://soundcloud.com/nitrous-oxide
https://twitter.com/chris_n2o
https://www.mixcloud.com/chrisnitrousoxide/
http://www.n2omusic.com/

 

Rozmawiał : K.S

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione!
Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Wyjątkowe, wirtualne wydarzenie dla fanów DC Comics już 16 października!

DC FANDOME - największe wydarzenie w świecie DC! Bezprecedensowe 24-godzinne wirtualne spotkanie fanów z całego świata na platformie www.DCFanDome.com

Read More...

Tęskno z soundtrackiem do produkcji audio „Mała Księżniczka”

Tęskno prezentuje premierowy materiał – ścieżkę dźwiękową do audiobooka „Mała Księżniczka” Karoliny Lewestam. Ta nasycona symboliką historia, nawiązująca do kultowej powieści

Read More...

Katarzyna Figura, Maciej Musiałowski, Tomasz Schuchardt i Michał Żurawski urządzają „Chrzciny”. Data premiery kinowej

Intrygująca historia skłóconej rodziny, której losy połączyły się z przełomowym dla Polski wydarzeniem…Komedia obyczajowa „Chrzciny” z Katarzyną Figurą, Maciejem

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu