Ukraina! 6. Festiwal Filmowy: konkurs filmów krótkometrażowych i pierwsze zapowiedzi programowe

In Bez kategorii

Ukraina! 6. Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 21-28 października w Warszawie, a następnie przeniesie się do sieci. W tym roku, po raz pierwszy w pięcioletniej historii festiwalu, zostanie zorganizowany konkurs na najlepszy film krótkometrażowy.

Kino ukraińskie budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów, a ostatnie lata są najbardziej owocnym czasem w kinematografii ukraińskiej od czasów odzyskania niepodległości w 1991 roku.

Chcemy zerwać ze stereotypem przaśnej Ukrainy, w której najwyższym poziomem sztuki eksportowej są wycinanki i ludowe stroje. Współczesna sztuka ukraińska ma o wiele więcej do zaoferowania, a my mówimy o tym poprzez język filmu – mówią o festiwalu organizatorzy.

Szósta, wyjątkowa edycja festiwalu będzie pierwszą, podczas której zorganizowany zostanie konkurs na najlepszy film krótkometrażowy. To doskonała okazja do prezentacji młodych, niezależnych twórców, którzy związani są z polską i ukraińską kinematografią.  

W konkursie mogą brać udział filmy krótkometrażowe: dokumentalne, animowane i fabularne, nie dłuższe niż 35 minut. Filmy można zgłaszać do 30 czerwca 2021, a nagroda dla najlepszej produkcji to 500 euro.

Na festiwalu przyznawana jest także nagroda publiczności, którą do tej pory otrzymały takie tytuły jak „Proces. Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow”, ukraiński kandydat do Oscara „Do domu”, „U311 Czerkasy” czy nagrodzona na festiwalu Sundance „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”.

Jednym z premierowych filmów, które zostaną pokazane podczas tegorocznej edycji festiwalu, jest hit Berlinale 2021 – „Stop-Zemlia” w reżyserii Kateryny Gornostai. To głęboko osobista opowieść o odkrywaniu siebie, historia introwertycznej licealistki, która próbuje poruszać się między niepisanymi zasadami szkoły i rodziny, walcząc z własną tożsamością, lękami i pragnieniami.

Stop Zemlia, fot. materiały prasowe

W tym roku po raz kolejny w programie pojawi się sekcja Nowa Europa Wschodnia, w ramach której pokazane zostaną najnowsze i najciekawsze filmy białoruskie.

Więcej informacji na temat szóstej odsłony festiwalu już wkrótce na www.ukrainaff.com. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej www.ukrainaff.com/konkurs.php

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

„Gierek” wyjątkowa biografia na ekranach kin Helios!

Edward Gierek - to nazwisko zna chyba każdy Polak. Pozostaje w pamięci jako jeden z najważniejszych Polaków XX wieku, choć

Read More...

Wygraj z nudą w zimowe wieczory – 7 najciekawszych planszówek

Gry planszowe to wymagająca i inteligentna rozrywka, która rozwija mózg, ćwiczy pamięć i logiczne myślenie. Spędzenie wieczoru przy planszówce

Read More...

#wtonacjirozmowy: Patryk Jaroń: Chcę, by czytelnicy w trakcie odbioru dobrze się bawili

– Mogę jedynie dodać, że jedną z najważniejszych kwestii, jakie chcę przekazać moim czytelnikom jest to, by sięgając po

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu