Fantastyka2021 już od 18 września!

In Aktualności, Wydarzenia

Fantastyka2021 to trwający tydzień projekt Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11 w Sosnowcu), kierowany do miłośników fantastyki i osób, które dopiero chcą wkroczyć w świat magii, niewyjaśnionych zjawisk i tajemnic. W programie m.in.: plenerowy piknik z wikingami, wystawa, spotkanie autorskie, konkurs literacki, seans filmowy, panel dyskusyjny, sesja gier RPG . Wstęp na wszystkie wydarzenia – bezpłatny! Start już 18 września 2021!

Jakie wydarzenia kulturalne wchodzą w skład tegorocznej – drugiej w historii – edycji Fantastyki 2021?

Będzie można m.in. podejrzeć, jak żyli mieszkańcy północy w czasach wypraw wikingów, posłuchać co ma do powiedzenia Wojciech Orliński na temat życia i twórczości Stanisława Lema, usłyszeć co o kobietach w fantastyce sądzą… kobiety związane z fantastyką, obejrzeć inspirowaną twórczością Stanisława Lema wystawę “Ocean”, za pośrednictwem sztuki filmowej przenieść się na krążący nad tajemniczą planetą statek kosmiczny z George’m Clooney’em na pokładzie.

Dodatkowe atrakcje Fantastyki 2021:

To jednak nie wszystko — dla tych, którzy preferują bardziej aktywne uczestnictwo w kulturze, przewidziano kilka godzin w towarzystwie miłośników gier planszowych, pokazową sesję gier RPG oraz konkurs literacki na „Fantastyczne opowiadanie”.

Wisienką na torcie będzie specjalna sesja zdjęciowa z wykorzystaniem green screenu, za pomocą której wszyscy chętni będą mogli przenieść się w uwielbiane przez siebie światy wyrwane z kart fantastycznych opowieści polskich i zagranicznych twórców.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z programem oraz do zgłaszania się po wymagane na większości imprez bezpłatne wejściówki – liczba miejsc ograniczona!

PROGRAM FANTASTYKA 2021:

Od 1 września 2021

Ocean – wystawa autorstwa Justyny Polakowskiej, inspirowana prozą Stanisława Lema. Opracowanie plastyczne: Ewa Gołda.

Miejsce: Pasaż Zagłębiowskiej Mediateki

Sobota – 18 września 2021, godz. 11.00–17.00

W obozie wikingów – rodzinny festyn plenerowy

Prowadzenie: Grupa rekonstrukcji historycznej “Utgard”

Miejsce: Ogród Zagłębiowskiej Mediateki

Sobota – 18 września 2021, godz. 11.00–17.00

Magia książki, magia ekranu – fotosesja z użyciem zielonego ekranu

Prowadzenie: Alicja Ludwichowska

Miejsce: Sala Edukacyjna w Zagłębiowskiej Mediatece

Poniedziałek – 20 września 2021, godz. 18.00

Spotkanie z Wojciechem Orlińskim – dziennikarzem, publicystą, biografem Stanisława Lema

Prowadzenie: Agnieszka Włoka

Miejsce: Aula Zagłębiowskiej Mediateki

Uczestnicy: 150 bezpłatnych wejściówek do pobrania w Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki

Wtorek – 21 września 2021, godz. 17.00

Podręcznik znaleziony w wannie – spotkanie przeznaczone dla osób zainteresowanych grami RPG. Wszelkich informacji udzieli oraz pokazową sesję poprowadzi Legion RPG

Miejsce: Aula Zagłębiowskiej Mediateki

Uczestnicy: 150 bezpłatnych wejściówek do pobrania w Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki

Środa – 22 września 2021, godz. 18.00

Prawdziwie obcy – pokaz filmowej adaptacji jednej z najsłynniejszych powieści Stanisława Lema. Reż. S. Soderbergh, w roli głównej: George Clooney

Miejsce: Aula Zagłębiowskiej Mediateki

Uczestnicy: 150 bezpłatnych wejściówek do pobrania w Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki

Piątek – 24 września 2021, godz. 18.00

Kobiety w Fantastyce – panel dyskusyjny z Anną Hrycyszyn, Aleksandrą Zielińską i Magdaleną Kubasiewicz. Podczas Fantastyki 2021.

Prowadzenie: Agnieszka Włoka

Miejsce: Aula Zagłębiowskiej Mediateki

Uczestnicy: 150 bezpłatnych wejściówek do pobrania w Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki

Sobota – 25 września 2021, godz. 11.00-17.00

Plansza na stole –Stowarzyszenie Trzy Plansze wyjaśni uczestnikom zasady wybranych gier, poprowadzi rozgrywki i pomoże w wyborze gier najlepiej pasujących do preferencji graczy.

Miejsce: Sala Edukacyjna w Zagłębiowskiej Mediatece

Uczestnicy: 30 bezpłatnych wejściówek do pobrania w Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki

Fantastyczne opowiadanie – konkurs literacki z nagrodami

Forma pracy: krótka forma literacka – proza, czcionka: Times New Roman 12, interlinia: 1,5.

Objętość: max. 4 strony A4 (nie licząc strony tytułowej). Format zapisu: odt, doc, docx, rtf.

Dodatkowe informacje: opowiadanie musi zawierać nawiązania minimum do jednego z niżej

wymienionych elementów/motywów:

● Miasto Sosnowiec

● Kultura słowiańska

● Twórczość Stanisława Lema

Data zakończenia konkursu: 11 września 2021

Wstęp na imprezy możliwy będzie tylko z bezpłatną wejściówką (do odbioru w Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki – poziom I, w godz. otwarcia placówki). Jedna osoba może pobrać maksymalnie po 2 wejściówki na imprezę. W wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne są rezerwacje telefoniczne wejściówek (nr tel. 574 480 779).

UWAGA: Formuła imprez, dopuszczalna liczba uczestników i zasady udziału mogą ulec zmianom, w związku z dynamiczną sytuacją epidemiologiczną w Polsce. Po aktualne informacje na temat wydarzeń zapraszamy na stronę internetową www.biblioteka.sosnowiec.pl

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu – Zagłębiowska Mediateka

Patron honorowy: Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Partnerzy wydarzenia: Stowarzyszenie Trzy Plansze, Śląski Klub Fantastyki, Grupa rekonstrukcji historycznej „Utgard”, Legion RPG, Centrum Informacji Miejskiej.

Patronat medialny: Czasopismo samorządowe Sosnowca „Kurier Miejski”, Miesięcznik społeczno-kulturalny „Śląsk”, TVS, Bezpłatna gazeta „Twoje Zagłębie” oraz portale internetowe: Sosnowiec.pl, Sosnowiecki.pl, SielsiaKultura.pl, Nakanapie.pl, Fahrenheit.net.pl, Ostatniatawerna.pl, Gavran fan-dom.pl, Fantasmarium.pl, Hipogryf.pl, Katedra.pl, Paradoks.net.pl.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjirecenzji: “Nieostrość widzenia ” to fantastyczny monodram Ewy Ziętek, w którym przedstawia bliskie sceny z życia Zofii Książek-Bregułowej splecione z ciekawymi momentami ze swojego życia.

Ociemniała polska poetka i aktorka, łączniczka AK. Wzrok straciła podczas Powstania Warszawskiego, mniej więcej w miejscu gdzie aktualnie mieści

Read More...

#wtonacjirozmowy: SPOSÓB NA TEŚCIOWĄ – CZY ISTNIEJE? O nowej książce w rozmowie z Iwoną Golonko.

Z autorką książki „Teściowa kontra synowa czyli o trudnych relacjach między kobietami” – Iwoną Golonko rozmawiała Anna Matusiak –

Read More...

#wtonacjirecenzji: „ELVIS” film tak samo pulsujący i dynamiczny jak muzyka Presleya. To produkcja, która pokazuje życie chłopaka, o którym bez wahania można powiedzieć, iż wart był milion dolarów.

Reżyser Baz Luhrmann oddaje widzom widowiskową historię króla rock and rolla opowiedzianą przez Toma Parkera „Pułkownika” (Tom Hanks) , człowieka który odkrył Presleya

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu