Ukraina! 6. Festiwal Filmowy: poznaj zwycięzców!

In Aktualności, Kino

18 listopada zakończyła się warszawska odsłona festiwalu filmowego Ukraina! Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy odbył się konkurs filmów krótkometrażowych. Jury społeczne oraz profesjonalne wybrało 6 filmów, które otrzymały nagrody.

Jak co roku, również widzowie wybrali swojego faworyta. Zwycięski film wraz pozostałymi tytułami z tegorocznego repertuaru do 21 listopada można oglądać na platformie mojeekino.pl

Konkurs filmów krótkometrażowych był doskonałą okazja do prezentacji młodych, niezależnych twórców, którzy związani są z polską i ukraińską kinematografią. Spośród zgłoszeń wyłonionych zostało 21 filmów, zarówno fabularnych, dokumentalnych, jak i animowanych, które były oceniane przez jury profesjonalne, jak i jury społeczne. W konkursie można było zobaczyć filmy z Ukrainy, Polski a także innych krajów. 

Jury społeczne w składzie Michał Mielnik, Albert Lach, Justyna Chaberska i Volodymyr Ryga postanowiło wyróżnić film „Liza i jej mrówki” w reżyserii Anastasiji Iwaniuk.

Liza i jej mrówki , fot. materiały prasowe

To historia Lizy, która prowadzi w mediach społecznościowych kanał o owadach. To irytuje i tak zdenerwowanych rodziców. Ojciec zabiera telefon Lizy i przypadkowo jest świadkiem „intymnej”, jak mu się wydaje, sceny z jego żoną. Czy Liza zdoła uratować siebie i jednocześnie małżeństwo swoich rodziców?

Nagrodę Główną decyzją jury społecznego zdobył film „Prezent” Ołeha Martyrosiana.

Wśród żywych istot, które lubią ukrywać się przed właścicielami, dziś na pierwszym miejscu jest telefon komórkowy. Łatwo go znaleźć, jeśli masz inny telefon komórkowy. Jeśli nie ma innego – poszukiwania mogą przerodzić się w zadanie detektywistyczne, dramat, komedię, absurd. Aby rozwikłać tę zagadkę, nie zamieniając jej w dramat i śmiejąc się z absurdu, bohater filmu „Prezent” potrzebował jednej kwietniowej nocy i pomocy połowy wioski.

Prezent, fot. materiały prasowe

Jury profesjonalne, w którego skład weszli reżyser Tymur Jaszczenko, aktor Piotr Głowacki oraz reżyserka i scenarzystka Marta Prus nagrodziło aż 4 tytuły.

Wyróżnienie zdobył filmy „Rozmowy” Artema Raczkeluka oraz „Smutne portrety” Witalija Kikota.

Rozmowy, fot. materiały prasowe

Nagrodę specjalną, dedykowaną tematyce emigracji otrzymała Nastia Kanarewa za film „Żegnaj Swieta”. To film o młodej rosyjskiej kobiecie Swiecie, która pewnego dnia poczuła się mężczyzną i zmieniła imię na Soldadu, rozpoczynając przemianę. Soldadu został brutalnie pobity przez skrajnie prawicowych ekstremistów, a FSB (Rosyjska Służba Bezpieczeństwa) podążyła za nim. Uciekł do Ukrainy i ubiegał się o status uchodźcy, ale otrzymał odmowę. W Ukrainie Soldadu spotkał miłość swojego życia i rozpoczął walkę o status uchodźcy w sądzie. Proces trwał prawie trzy lata, a duchy przeszłości cały czas nie dawały mu spokoju.

Nagrodę pieniężną w wysokości 200 euro ufundowała firma TransferGo.

Żegnaj Swieta, fot. materiały

Nagrodę główną otrzymał film „W cieniu” w reżyserii Ołeksandra Stekołenko.

To dramatyczna opowieść o współczesnym społeczeństwie ukraińskim. Bohaterem filmu jest 40-letni mężczyzna uważany za martwego. Wraca do rodzinnego miasta, aby odzyskać swoje dokumenty. Jego powrót okazuje się jednak niemożliwy. Film opowiada o pooperacyjnym życiu weteranów i nastawieniu do nich społeczeństwa. A także o wojnie, która w Ukrainie trwa już siódmy rok. Nagrodę w wysokości 500 euro ufundowała firma ViPol.

W cieniu, fot. materiały prasowe

Na festiwalu przyznawana jest także nagroda publiczności, którą do tej pory otrzymały takie tytuły jak „Proces. Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow”, ukraiński kandydat do Oscara „Do domu”, „U311 Czerkasy” czy nagrodzona na festiwalu Sundance „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”.

W tym roku faworytem widzów został film w reżyserii Maszy Kondakowej „Moja wojna”.

Dokument opowiada o trzech kobietach, które wstąpiły do wojska i brały czynny udział w działaniach wojennych. Reżyserka udaje się na do strefy, gdzie się toczy walka, aby pokazać codzienne życie Lery (Waleria), Jaskry (Ira) oraz Wiedźmy (Ołena). Każda z tych kobiet miała inny los, ale każdy z nich został zdeterminowany wojną. Wydarzenia na Donbasie dotykają milionów Ukraińców, jednak dla bohaterek filmu wojna nie jest taka sama, gdyż każda z nich toczy swoją własną wojnę.

Moja wojna, fot. materiały prasowe

W tym roku Ukraina! Festiwal Filmowy odbywa się także w największych miastach Polski. Do 12 grudnia festiwal trwa w Katowicach (19-28 listopada), Poznaniu (25 listopada-2 grudnia), Lublinie (3-5 grudnia) oraz Krakowie (9-12 grudnia). 

Do 21 listopada filmy z tegorocznego repertuaru będą dostępne na platformie mojeekino.pl. Dzięki temu widzowie z całej Polski będą mogli zobaczyć najnowsze i najlepsze dokonania ukraińskiej kinematografii pokazywane podczas szóstej odsłony festiwalu.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Walizki, czyli nowoczesne widowisko cyrkowe po raz pierwszy w Polsce!

Jakie doświadczenia życiowe nosisz w swojej walizce?Dokąd z nią pójdziesz?Co zabierzesz, a czego spróbujesz się pozbyć?Kogo spotkasz i jak

Read More...

Już 3 października jubileuszowa, 10. edycja Gali French Touch La Belle Vie!

French Touch La Belle Vie! - wielowymiarowy projekt mający na celu przybliżenie Polakom francuskiej kultury, kuchni, mody czy filozofii

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu