#wtonacjirecenzji: “Książę” to komedia w angielskim stylu. Krótka historia Kemptona Buntona opowiedziana w zabawny sposób mimo, że jego sytuacja życiowa do zabawnych nie należała.

In Kino, Recenzje

Kempton Bunton (Jim Broadbent) to zmęczony życiem starszy pan, zarabiający marnie jako kierowca taksówki. Gdyby nie pomoc jego żony (Helen Mirren)  pewnie nie mieli by co do garnka włożyć. Niby żyją zgodnie ale od początku widać, że wisi między nimi jakieś napięcie. Teoretycznie jest to typowe zjawisko w małżeństwach z długim stażem, jednakże tutaj chodzi o coś więcej.

Photo Nick Wall.RAF

Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze….?!ale nie tylko

Między małżeństwem wybuchają mniejsze i większe kłótnie dotyczące zarówno kiepskiej sytuacji finansowej- Wielka Brytania lat 60-tych to nie był kraj dla starych ludzi, ale także wisi między nimi inne  napięcie. Dorothy nie potrafi wybaczyć mężowi tragicznego w skutkach błędu z przeszłości. Błędu przez który straciła życie ich ukochana córka. Jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, że mimo upływu lat cicho cierpi nie tylko ona ale i jej mąż. Jego poczucie humoru i często rzucane żarty stanowią swego rodzaju maskę, za którą kryje się jego żałoba. 

Anglia w latach 60-tych była miejscem, gdzie mieszkając w mniejszym miasteczku takim jak Newcastle ciężko było znaleźć dobrze płatną pracę, zwłaszcza kiedy miało się już swoje lata.

Kim był tytułowy “Książę” i jaki miał związek z Kemptonem?

To obraz autorstwa Francisca Goi  przestawiający księcia Wiellingtona. Nagle w niewyjaśnionych okolicznościach znika z National Gallery w Londynie. Obraz wart jest 140 tysięcy funtów. Czy starszy pan mógłby dopuścić się tak zuchwałej kradzieży i prawie niepostrzeżenie wynieść z galerii obraz, który nagle znajduje się u niego w domu? Z tego miejsca zachęcę Was na wybranie się do kina aby sprawdzić czy Kempton Bunton był winny czy  nie.

Jeśli scenariusz kuleje sytuację ratuje znakomita gra aktorska.

W przypadku “Księcia” troszkę tak ale nie do końca. Początkowo fabuła może wydawać się nieco blada i mało dynamiczna ale film rozkręca się bez pośpiechu jak by reżyser dawał widzom czas na znany wszystkim brytyjski” tea time”. Widz może spokojnie wgryźć się w fabułę i zadecydować któremu z bohaterów bardziej kibicuje.  Dorothy grana przez Helen Mirren to mistrzyni drugiego planu. Teoretycznie w cieniu męża, bo to on napędza głównie akcje, ale jednak jej cięte riposty rozpięte pomiędzy ich kłótniami oraz mimika twarzy doskonale dopełniają całość.

Photo Nick Wall.RAF

“Książę” to film w dużej mierze mówiący o cierpieniu wywołanym przez stratę kogoś bliskiego i o tym jak intymne emocje temu towarzyszą. Film bawi oraz  wzrusza. Pokazuje, że przeciwieństwa się przyciągają i razem tworzą wspaniałą całość. Pan Bunton to marzyciel, któremu świat poezji nie jest obcy. Pani Bunton z kolei  to pragmatyczka twardo stąpająca po ziemi. Tak różni ale jednak trwają razem tyle lat. Jeśli lubicie filmy, w których nie wszystko jest od razu oczywiste to zachęcam do wybrania się na seans.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

#wtonacjirecenzji: „ELVIS” film tak samo pulsujący i dynamiczny jak muzyka Presleya. To produkcja, która pokazuje życie chłopaka, o którym bez wahania można powiedzieć, iż wart był milion dolarów.

Reżyser Baz Luhrmann oddaje widzom widowiskową historię króla rock and rolla opowiedzianą przez Toma Parkera „Pułkownika” (Tom Hanks) , człowieka który odkrył Presleya

Read More...

#wtonacjipromocji: „Król ringu”, czyli dlaczego nieważne ile razy upadłeś, jeśli wstałeś o jeden więcej

Przedstawiamy Wam literacki debiut autorki, która sygnuje swoje książki jako Dakota Arizona. Dzięki temu autorowi przekonujemy się ile może znaczyć wdanie

Read More...

#wtonacjipromocji: „Dziewczyna z biblioteki”, czyli jak i dlaczego faceci potrafią tracić głowy na punkcie kobiet

Przedstawiamy Wam następny tytuł Igi Daniszewskiej, który nosi tytuł „Dziewczyna z biblioteki”. Za sprawą tego tytułu autorka prezentuje, że typowe przeciwieństwa

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu