Wystartowała rejestracja zgłoszeń do Fryderyków 2024

In Muzyka, Wydarzenia

Fryderyki, najważniejsze polskie nagrody muzyczne, oficjalnie wkroczyły w kolejną, jubileuszową edycję. Wiosną przyszłego roku już po raz 30. zostaną wybrane najlepsze na polskim rynku albumy, utwory i twórcy.

Tradycyjnie start kolejnej edycji Fryderyków rozpoczyna otwarcie systemu rejestracji zgłoszeń. Akademia Fonograficzna odpowiedzialna za merytoryczny przebieg konkursu ogłosiła, że zgłoszenia do Fryderyków 2024 będzie przyjmowała do środy 6 grudnia 2023 roku. W tej edycji o nominacje i nagrody ubiegać się będą wydawnictwa muzyczne, których premiera przypada na okres pomiędzy 1 grudnia 2022 roku a 30 listopada 2023 roku. Zgłoszeń mogą dokonywać artyści, managerowie, wydawcy, a także twórcy i producenci muzyczni.

Organizatorem Fryderyków jest Związek Producentów Audio Video zrzeszających polskich wydawców muzycznych.

Kategorie w konkursie Fryderyków 2024:

Muzyka rozrywkowa
1.     Album roku alternatywa
2.     Album roku elektronika
3.     Album roku hip hop
4.     Album roku muzyka korzeni
5.     Album roku blues
6.     Album roku piosenka poetycka i literacka
7.     Album roku pop
8.     Album roku indie pop
9.     Album roku rock
10.  Album roku metal
11.  Album roku soul / R’n’B
12.  Album roku muzyka dziecięca
13.  Album roku muzyka filmowa, teatralna i ilustracyjna
14.  Najlepsze nagranie koncertowe
15.  Artysta roku
16.  Artystka roku
17.  Zespół/Projekt artystyczny roku
18.  Utwór roku
19.  Najlepsze nowe wykonanie
20.  Fonograficzny debiut roku
21.  Autor/autorka/team autorski roku
22.  Kompozytor/kompozytorka/team kompozytorski roku
23.  Producent/producentka/team producencki roku
24.  Teledysk roku
Muzyka jazzowa
1.     Album roku – jazz
2.     Artysta roku – jazz
3.     Fonograficzny debiut roku – jazz
Muzyka poważna
1.     Album roku muzyka chóralna
2.     Album roku muzyka oratoryjna i operowa
3.     Album roku muzyka dawna
4.     Album roku muzyka kameralna
5.     Album roku recital solowy
6.     Album roku muzyka koncertująca
7.     Album roku muzyka symfoniczna
8.     Album roku muzyka współczesna
9.     Album roku nagrania archiwalne
10.  Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej

Instrukcja jak zarejestrować zgłoszenie do konkursu dostępna jest na stronach: 

Instrukcja rejestracji – muzyka rozrywkowa

Instrukcja rejestracji – muzyka poważna

Instrukcja rejestracji – muzyka jazzowa

Fryderyki to najważniejsze narody muzyczne przyznawane od 1995 r. przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi ponad 2 tys. artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.

Zwycięzcy są wybierani w drugiej turze tajnego głosowania. Wówczas członkowie Akademii wskazują już tylko jedną pozycję w danej kategorii. W przypadku uzyskania tej samej liczby głosów przez dwie lub więcej nominowanych pozycji odpowiedniemu zwiększeniu ulega liczba zwycięzców.

O Związku Producentów Audio Video

ZPAV jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów muzycznych, zrzeszającym ok. 90% rynku muzycznego w Polsce. Posiada zezwolenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego na zbiorowe zarządzanie prawami producentów fonograficznych. Od momentu powstania w 1991 r. ZPAV prowadzi działania na rzecz dynamicznego rozwoju rynku muzycznego w Polsce.

Jest grupą krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje światowy przemysł muzyczny (ponad 1 400 firm w 66 krajach). ZPAV działa na forum legislacyjnym, współpracuje z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w dziedzinie ograniczenia naruszeń praw autorskich i pokrewnych, prowadzi szerokie działania edukacyjne oraz promocyjne, wspierające rozwój rynku muzycznego, m.in. opracowuje Oficjalną Listę Sprzedaży (OLiS) oraz przyznaje wyróżnienia Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt.

Od 1995 r. ZPAV jest organizatorem Fryderyków – nagród muzycznych, przyznawanych przez środowisko muzyczne: muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Spektakularne widowisko „RENAISSANCE: A Film by Beyoncé” na ekranach Heliosa

Sieć kin Helios zaprasza na porywający seans z wielką gwiazdą współczesnej muzyki – wszechstronnie utalentowaną Beyoncé. Najnowszy dokument o

Read More...

IFPI prezentuje badanie dotyczące postaw odbiorców muzyki wobec sztucznej inteligencji. Ludzka kreatywność pozostaje kluczowa w dobie muzyki produkowanej przez sztuczną inteligencję – potwierdzają odbiorcy muzyki

Międzynarodowa organizacja reprezentująca branżę nagraniową na świecie – IFPI – opublikowała wnioski z przeprowadzonego po raz pierwsze badania dotyczącego

Read More...

„Chłopi” przekraczają 1,5 miliona widzów!

„Chłopi” w reż. DK Welchman i Hugh Welchmana to zdecydowanie najpopularniejszy polski film od czasu pandemii, która na nowo

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu