Po trzydziestu latach intensywnej działalności Józef Piłsudski wycofał się z życia politycznego, a miejscem wytchnienia dla Marszałka i jego rodziny stała się podwarszawska miejscowość Sulejówek. Na zakupionej jeszcze przez pannę Aleksandrę ziemi stał drewniany budynek, który traktowali jednak jako letnisko.
Za to obiekt całoroczny Józef Piłsudski otrzymał w 1923 roku w darze od żołnierzy w podziękowaniu za czyn niepodległościowy. Dworek „Milusin” wg. projektu znanego architekta Kazimierza Skórewicza, stał się domem rodzinnym Józefa, Aleksandry, Wandy i Jadwigi, a dziś jest największą pamiątką materialną po Marszałku i jego rodzinie. „Milusin” jest częścią kompleksu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, dlatego instytucja przywołując radosną atmosferę osiedlin, zaprasza do świętowania stulecia być może jednego z najsłynniejszych polskich dworków! Już 24 czerwca – od godzin porannych aż do późnego wieczora – będzie można bawić się i grać, zwiedzać, tańczyć a nawet zasiąść wygodnie na leżakach kina letniego!
PROGRAM
sobota 24 czerwca, kompleks Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Al. Piłsudskiego 29
- godz. 12:00-18:00 | GRY I ZABAWY
Zbudujmy makietę dworku „Milusin” i ogrodu
W plenerowej warsztatowni do zbudowania będzie czekać na Was wielka makieta domu rodzinnego Piłsudskich. Udział będą mogli wziąć zarówno mali architekci, nieco starsi inżynierowie, jak i całkiem dorośli majsterkowicze, a dołączyć będzie można na dowolnym etapie budowy makiety. Własnoręcznie zamontujcie choćby jeden element zostając „budowniczymi” domu Piłsudskich!
Zabawy Wandy i Jadwigi, czyli podwórkowe gry sprzed 100 lat
Muzealny plac zamieni się tego dnia w plac zabaw dla całej rodziny! Na przykładzie ulubionych gier i swawoli najmłodszych mieszkanek „Milusina” przekonacie się jak bawiono się wiek temu. Jest spora szansa, że poczujecie całkiem aktualną frajdę!
- godz. 10:00-19:00 | ZWIEDZANIE
(na zwiedzanie obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne online i w kasach Muzeum od 19 czerwca)
Dworek „Milusin” i ogród historyczny
Z okazji setnej rocznicy przekazania „Milusina” Józefowi Piłsudskiemu w uznaniu jego zasług dla czynu niepodległościowego musicie odwiedzić legendarny dworek! Przekroczcie próg i poznajcie atmosferę domu sprzed stu lat sprawdzając, gdzie drzemał Marszałek, w którym miejscu wydeptał parkiet spacerując podczas dyktowania Aleksandrze książki i odnajdźcie pozostałe ślady obecności domowników. A wszystko to w kwitnącym otoczeniu odtworzonego ogrodu z warzywnikiem i pasieką, który również skrywa nie jedną opowieść o niezwykłych gościach i mieszkańcach. Niektórych ciekawostek wysłuchacie podczas zwiedzania z przewodnikiem.
Trzy oblicza Aleksandry
Dzięki tej ścieżce zwiedzania szeroko zapoznacie się z muzealnym kompleksem, bo spacer obejmuje zarówno wystawę stałą w nowoczesnym budynku, jak i zabytkowy dworek „Milusin”. Oczywiście jednak przede wszystkim lepiej poznacie Aleksandrę, która zadecydowała o stworzeniu tu domu rodzinnego Piłsudskich. To ona zakupiła letnisko w Sulejówku i tym samym rozpoczęła ponad stuletnią historię miejsca, w którym dziś znajduje się Muzeum. Poznajcie zatem Aleksandrę: między innymi odważną bojowniczkę o niepodległość, niestrudzoną działaczkę społeczną, czy wreszcie kustoszkę pamięci i pamiątek po Marszałku. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.
Wystawa czasowa „Żołnierskie dary”
Zaprezentowane zostaną przedmioty ze zbioru sreber Funduszu Obrony Narodowej, na rzecz którego obywatele w drugiej połowie lat 30-tych XX w. przekazywali dary na wsparcie dozbrojenia polskiej armii. Odzew społeczny był ewenementem na skalę światową, a wśród przekazywanych przedmiotów znalazły się nie tylko te o dużej wartości materialnej, ale także sentymentalnej, czy artystycznej. Ekspozycja czasowa uzupełniająco wpisuje się w tematykę muzealnej wystawy stałej, gdzie jednym z najważniejszych zagadnień jest ofiarność na rzecz ojczyzny, będąca przejawem formującego się społeczeństwa obywatelskiego. Sprawdźcie podczas samodzielnego zwiedzania jakie „skarby” znalazły się wśród żołnierskich darów dla FON.
- godz. 19:00 -23.30 |FIGLE-MIGLE
TOAST na stulecie! godz. 19.00
Po swawolach i harcach, a tuż przed muzyczną zabawą na cztery fajerki będzie czas na pokrzepiającą niespodziankę! Nie czekajcie kolejnych stu lat i dołączcie do fety!
POTAŃCÓWKA godz. 19.15
Janek Młynarski i Warszawskie Combo Taneczne
Jak świętować, to z przytupem! Warszawskie Combo Taneczne wraz z charyzmatycznym Janem Emilem Młynarskim porwą Was do tańca niczym na przedwojennym, plenerowym dansingu. Szykujcie wygodne buty, bo nie zabraknie między innymi warszawskich szlagierów z dwudziestolecia międzywojennego. Zdolna kapela, muzyka na żywo, zadaszony drewniany parkiet w pięknym otoczeniu przyrody oraz radosna i życzliwa atmosfera kameralnych osiedlin – czy to nie brzmi jak zapowiedz idealnej sobotniej imprezy tanecznej?
KINO LETNIE godz. 21:15
„Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”, reż. Eugen Illes (1918 r.)
Pola Negri w roli pięknej Mani Walkowskiej, która poznaje kompozytora Hansa i zakochuje się w nim z wzajemnością. Ich miłość inspiruje muzyka do napisania opery, ale losy utworu – i kariera jego autora – zależą od wpływowego mecenasa Morelliego, któremu piękna Mania też wpada w oko… Jak się skończy ten melodramat? Przekonajcie się sami, a przed seansem posłuchajcie o kulisach powstawania filmu i kinematografii ów okresu – prelekcję poprowadzi Grzegorz Rogowski.