Zabawa na sto, czyli święto domu Piłsudskich!

In Aktualności, Wydarzenia

Po trzydziestu latach intensywnej działalności Józef Piłsudski wycofał się z życia politycznego, a miejscem wytchnienia dla Marszałka i jego rodziny stała się podwarszawska miejscowość Sulejówek. Na zakupionej jeszcze przez pannę Aleksandrę ziemi stał drewniany budynek, który traktowali jednak jako letnisko.

Za to obiekt całoroczny Józef Piłsudski otrzymał w 1923 roku w darze od żołnierzy w podziękowaniu za czyn niepodległościowy. Dworek „Milusin” wg. projektu znanego architekta Kazimierza Skórewicza, stał się domem rodzinnym Józefa, Aleksandry, Wandy i Jadwigi, a dziś jest największą pamiątką materialną po Marszałku i jego rodzinie. „Milusin” jest częścią kompleksu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, dlatego instytucja przywołując radosną atmosferę osiedlin, zaprasza do świętowania stulecia być może jednego z najsłynniejszych polskich dworków! Już 24 czerwca – od godzin porannych aż do późnego wieczora – będzie można bawić się i grać, zwiedzać, tańczyć a nawet zasiąść wygodnie na leżakach kina letniego!

PROGRAM

sobota 24 czerwca, kompleks Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Al. Piłsudskiego 29

  • godz. 12:00-18:00 | GRY I ZABAWY
Zbudujmy makietę dworku „Milusin” i  ogrodu

W plenerowej warsztatowni do zbudowania będzie czekać na Was wielka makieta domu rodzinnego Piłsudskich. Udział będą mogli wziąć zarówno mali architekci, nieco starsi inżynierowie, jak i całkiem dorośli majsterkowicze, a dołączyć będzie można na dowolnym etapie budowy makiety. Własnoręcznie zamontujcie choćby jeden element zostając „budowniczymi” domu Piłsudskich!

Zabawy Wandy i Jadwigi, czyli podwórkowe gry sprzed 100 lat

Muzealny plac zamieni się tego dnia w plac zabaw dla całej rodziny! Na przykładzie ulubionych gier i swawoli najmłodszych mieszkanek „Milusina” przekonacie się jak bawiono się wiek temu. Jest spora szansa, że poczujecie całkiem aktualną frajdę!

  • godz. 10:00-19:00 | ZWIEDZANIE

(na zwiedzanie obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne online i w kasach Muzeum od 19 czerwca)

Dworek „Milusin” i ogród historyczny

Z okazji setnej rocznicy przekazania „Milusina” Józefowi Piłsudskiemu w uznaniu jego zasług dla czynu niepodległościowego musicie odwiedzić legendarny dworek! Przekroczcie próg i poznajcie atmosferę domu sprzed stu lat sprawdzając, gdzie drzemał Marszałek, w którym miejscu wydeptał parkiet spacerując podczas dyktowania Aleksandrze książki i odnajdźcie pozostałe ślady obecności domowników. A wszystko to w kwitnącym otoczeniu odtworzonego ogrodu z warzywnikiem i pasieką, który również skrywa nie jedną opowieść o niezwykłych gościach i mieszkańcach. Niektórych ciekawostek wysłuchacie podczas zwiedzania z przewodnikiem.

Trzy oblicza Aleksandry

Dzięki tej ścieżce zwiedzania szeroko zapoznacie się z muzealnym kompleksem, bo spacer obejmuje zarówno wystawę stałą w nowoczesnym budynku, jak i zabytkowy dworek „Milusin”. Oczywiście jednak przede wszystkim lepiej poznacie Aleksandrę, która zadecydowała o stworzeniu tu domu rodzinnego Piłsudskich. To ona zakupiła letnisko w Sulejówku i tym samym rozpoczęła ponad stuletnią historię miejsca, w którym dziś znajduje się Muzeum. Poznajcie zatem Aleksandrę: między innymi odważną bojowniczkę o niepodległość, niestrudzoną działaczkę społeczną, czy wreszcie kustoszkę pamięci i pamiątek po Marszałku. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.

Wystawa czasowa „Żołnierskie dary”

Zaprezentowane zostaną przedmioty ze zbioru sreber Funduszu Obrony Narodowej, na rzecz którego obywatele w drugiej połowie lat 30-tych XX w. przekazywali dary na wsparcie dozbrojenia polskiej armii. Odzew społeczny był ewenementem na skalę światową, a wśród przekazywanych przedmiotów znalazły się nie tylko te o dużej wartości materialnej, ale także sentymentalnej, czy artystycznej. Ekspozycja czasowa uzupełniająco wpisuje się w tematykę muzealnej wystawy stałej, gdzie jednym z najważniejszych zagadnień jest ofiarność na rzecz ojczyzny, będąca przejawem formującego się społeczeństwa obywatelskiego. Sprawdźcie podczas samodzielnego zwiedzania jakie „skarby” znalazły się wśród żołnierskich darów dla FON.

  • godz. 19:00 -23.30 |FIGLE-MIGLE

TOAST na stulecie! godz. 19.00

Po swawolach i harcach, a tuż przed muzyczną zabawą na cztery fajerki będzie czas na pokrzepiającą niespodziankę! Nie czekajcie kolejnych stu lat i dołączcie do fety!

POTAŃCÓWKA godz. 19.15

Janek Młynarski i Warszawskie Combo Taneczne

Jak świętować, to z przytupem! Warszawskie Combo Taneczne wraz z charyzmatycznym Janem Emilem Młynarskim porwą Was do tańca niczym na przedwojennym, plenerowym dansingu. Szykujcie wygodne buty, bo nie zabraknie między innymi warszawskich szlagierów z dwudziestolecia międzywojennego. Zdolna kapela, muzyka na żywo, zadaszony drewniany parkiet w pięknym otoczeniu przyrody oraz radosna i życzliwa atmosfera kameralnych osiedlin – czy to nie brzmi jak zapowiedz idealnej sobotniej imprezy tanecznej?

KINO LETNIE godz. 21:15

„Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”, reż. Eugen Illes (1918 r.)

Pola Negri w roli pięknej Mani Walkowskiej, która poznaje kompozytora Hansa i zakochuje się w nim z wzajemnością. Ich miłość inspiruje muzyka do napisania opery, ale losy utworu – i kariera jego autora – zależą od wpływowego mecenasa Morelliego, któremu piękna Mania też wpada w oko… Jak się skończy ten melodramat? Przekonajcie się sami, a przed seansem posłuchajcie o kulisach powstawania filmu i kinematografii ów okresu – prelekcję poprowadzi Grzegorz Rogowski.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Riverlights 2024.Otwarcie sezonu nad Wisłą

Riverlights to niepowtarzalne widowisko - parada udekorowanych światłem łodzi, płynących w rytm hipnotycznej muzyki elektronicznej. W tym roku Riverlights otwiera

Read More...

PROSTA SPRAWA: bezimienny mściciel, demoniczny szef lokalnej mafii i jego ludzie oraz nieustępliwa dziennikarka. Kim są bohaterowie nowego serialu akcji CANAL+?

Inco, którego honor i zasady moralne zawsze przeważą bilans zysków i strat na korzyść potrzebujących pomocy. Kazik, któremu wydaje

Read More...

Kultura Dostępna w Heliosie – polskie kino w atrakcyjnej cenie!

Sieć kin Helios zaprasza na seanse polskich filmów w ramach cyklu Kultura Dostępna. Jego założeniem jest przedstawianie widzom rodzimej kinematografii

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu